زیارت (1)

خسته‌کننده است مسافرت با اتوبوس، آن‌هم وقتی قرار باشد حداقل ١٨ ساعت تکیه بدهی به صندلی و محدوده‌ی حرکت‌ات به ٣٠ سانتی‌متر هم نرسد. این‌جا است که در هر توقف اتوبوس از هر فرصتی بهره می‌بری برای پیاده شدن و قدم زدن.

راننده فیلم می­گذارد؛ «پاتو زمین نذار!». از این فیلم‌هایی که یاد و خاطره‌ی فردین را زنده می‌کند. دو تا جوان شوخ، ردیف کناری نشسته‌اند و در طول فیلم مدام متلک می‌پرانند. ردیف جلویی خانم و آقایی میان‌سال نشسته‌اند. بیشتر از چهل سال دارند. وقتی در فیلم صحبت زن دوم گل می‌کند مرد میان‌سال لب‌خندناباورانه‌ای می‌زند. زن می‌خندد. با پشت دستش می‌خواهد جلوی نمایان شدن خنده‌اش را بگیرد. نمی‌تواند و متمایل می‌شود سمت پنجره‌ی اتوبوس. مرد متوجه‌اش می‌شود. چیزی می‌گوید که زن با آرنج به پهلویش می‌زند. دو جوان شوخ متلک می‌پرانند به مرد میان‌سال. مرد می‌خندد.

بقیه‌ی مسافران هم گویا به وجد آمده باشند. فیلم را دوست دارند. شاید فردین ِ فیلم را؛ شاید شیلا خداداد را که فردین ِ دیگری است. شاید ایرج قادری را. میان‌سال‌ها، بیش‌تر. جوان‌ترها حوصله‌ی آب‌بندی ندارند. به شوخی می‌گذرانند.

/ 5 نظر / 38 بازدید
هادی بهروز

سلام بر مهدي! با لبخند موافق ترم. با تكرار نه! اين روزها به خاطر نبود فيلم نامه نويس خوب، كارگردانها يا كپي فيلم هاي خارجي رو مي زنن ( مثل خيلي از فيلم ها كه نمونه ي تاپ ترخارجي شو ديده ايم) يا دوباره سازي مي كنن از نمونه هاي قديمي يا به عبارت ديگر "فيلم فارسي" ولي به هر حال اون بحث ( ازدواج مجدد)انگار براي خيلي هاي ديگه هم خوشاينده. حتي توي مجلس هم براش قانون وضع مي كنن و كلي وقت همه رو به خنده و شادي مي گذرونن! واقعا همه چي داره باحال پيش ميره!!!

سروش

یا سلام به اهل ادب و علم کجایی اخوی که بسی دلمان برایت تنگ است و از فراقت دل آشوب. قدر ندانستیم دوران وصال را و این هم لابد کفاره است دیگر. گاه گاهی یادی از ما هم بکن مهدی جان.

وبلاگ سیاست روباه

زمانی برای مستی بی بی سی نیم­نگاهی به عملکرد بی بی سی در جریان هتک حرمت عاشورای حسینی منتظر نظزات شماییم.

موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان

دوست گرامی سلام! وبلاگ موثر و مثبتی دارید. از اینکه دوستان همفکر را در فضای مجازی ملاقات می کنیم خوشحالیم. موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان مدتی است که به کار تهیه و توزیع محصولات نرم افزاری جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشغول است و نرم افزارهایی را تولید کرده است. آخرین آنها "این عمار" است که کار تولید آن بزودی به پایان خواهد رسید. به توضیحات مربوط به این نرم افزار مراجعه کنید و اگر تمایل داشتید نظرتان را درمورد این محصول به ما بگویید. (تماس، sms، ایمیل) متشکر و منتظریم. یا علی

دمبایی زرد

سلام برادر ! دلم برات تنگ شده همین!